www.sheba.co.il
 
 
דף הבית  > ספריית מאמרים
ברית מילה רפואית
 


 
 
 

האם אכן אין מנוס מכריתת רחם?

מאת: דר' דוד סוריאנו, רופא בכיר, המרכז לנשים ויולדות ע"ש יוסף בוכמן

 

 

מבוא:

כריתת רחם- הניתוח להסרה כירורגית של הרחם, מהווה מוקד לדיון ומחלוקת מזה שנים. כריתת רחם הינו הניתוח השני בשכיחותו בתחום הגינקולוגי לאחר ניתוח קיסרי. בארה"ב   כ- 700,000 נשים עוברות ניתוח זה כל שנה. עד גיל 60, כל אישה שלישית בארה"ב איבדה את רחמה.

שיעור הנשים בארה"ב העוברות כריתת רחם, גבוה יותר מאשר שיעור הנשים באירופה. שיעור הנשים האמריקאיות, שעוברות כריתת רחם, הינו כפול משיעור הנשים האנגליות ופי ארבע משיעור הנשים השוודיות. ישנם מקומות שלא ממליצים על כריתת רחם בנשים עם רחם שרירני ללא תסמינים, בעוד שבארה"ב הסיבה השכיחה לכריתת רחם הינו רחם שרירני.

כמובן, שישנן סיבות רבות להבדל בשיעור כריתות הרחם במדינות שונות בינהן הבדלי תרבות, גישה רפואית, סוג המבטח והסדרי התשלום ועוד. אך הרושם הוא כי, שיעור הניתוחים בארה"ב גבוה מדי.

בארץ כ- 5000 נשים עוברות כריתת רחם בשנה. רק מיעוטן מודעות לשלל האלטרנטיבות לכריתת רחם הקיימות . על האפשרות למניעת כריתת רחם ע"י היסטרוסקופיה ניתוחית, ע"י כריתת שרירן בלפרוסקופיה, על צינתור עורקי הרחם  או על האפשרות לכריתת רחם בגישה לפרוסקופית.

כ- 10% מכריתות הרחם מוצדקות באופן מוחלט וללא עוררין, אלו המבוצעים כטיפול בסרטן או במצבי סיכון חיים אחרים בתחום המיילדות. שאר 90% מכריתות הרחם מבוצעות לשם שיפור איכות החיים. לפיכך, רק נשים אשר סובלות מפגיעה קשה באורח החיים ולאחר טיפול שמרני שנכשל, אמורות להיות מיועדות לכריתת רחם.

לכן, עלייך לרכז את כל תלונותייך, לנסות ולברר היטב האם כולן קשורות לרחם והאם כולן תעלמנה לאחר כריתת הרחם. יש להכיר את האלטרנטיבות לכריתת הרחם, את החסרונות והיתרונות של כל אופציה, לפני קבלת החלטה.


מה הן הסיבות השכיחות לכריתת רחם?

שרירנים (מיומות)- שרירן הינו גידול שפיר של שריר הרחם, שכיח מאד. מרבית כריתות הרחם כיום, מבוצעות עקב הימצאות שרירנים והתסמינים, הנגרמים על ידם, בעיקר דימום מוגבר ותחושת גוש בטני הגורם לחץ ואי נוחות. רחם שרירני, אשר אינו גורם לתסמינים, אינו מחייב כל טיפול בד"כ. יש תמיד להעריך במקרים אלו מה האלטרנטיבות לכריתת רחם, בעיקר בנשים צעירות, נשים אשר מעוניינות בהמשך פריון.

אנדומטריוזיס - מצב שפיר, אשר גורם לכאבי אגן מתמשכים, ניתוחים חוזרים כאבים עזים בקיום יחסים ובזמן הווסת. ההתוויה לכריתת רחם היא לאחר כשלון של טיפולים שונים וחוזרים ורק לאחר השלמת תוכנית הפריון.

צניחת רחם - מצב שפיר, אשר מאפיין ירידת הרחם אל תוך הנרתיק. מצב זה נובע מהיחלשות הרצועות המחזיקות את הרחם ומהיחלשות רצפת האגן. המצב נוצר כתוצאה בעיקר מלידות, בעיקר ממושכות, מכשירניות, השמנת יתר, עצירות כרונית, שיעול כרוני, מנופאוזה ועוד. צניחת הרחם מלווה במקרים רבים בצניחת שלפוחית השתן (ציסטוצלה) והרקטום (רקטוצלה) לנרתיק. מצב זה גורם לתחושת גוש בנרתיק, הפרעות במתן שתן, הפרעה בקיום יחסים, ולעיתים הפרעה במתן צואה. ההחלטה על ביצוע כריתת רחם נעשית לאחר כשלון טיפול פיזיותראפי, וכשלון שימוש בפסארי.

סיבות אחרות - דימום מוגבר ולא סדיר לאחר כישלונות חוזרים של טיפול תרופתי וניתוחי, כאבי אגן כרוניים, דלקות אגן חוזרות ויצירת אבצס חצוצרתי שחלתי, אשר לא הגיבו לטיפול אנטיביוטי. מצבי הצלת חיים עקב דימום בלתי נשלט בזמן לידה או ניתוח קיסרי.

מחלת סרטן - כ- 10% מכלל כריתות הרחם מבוצעות עקב מחלת סרטן באברי המין:  סרטן רירית הרחם, שריר הרחם, צוואר הרחם, החצוצרות והשחלות. מידת היקף הטיפול הכירורגי והצורך בטיפול נוסף כימוטרפי או הקרנתי, נקבע על פי סוג המחלה ומידת היקפה. ההערכה, הבדיקה וההחלטה על הטיפול נעשים ע"י רופאים מומחים לתחום זה גינקו- אונקולוגיים.מה הם הסוגים השונים של כריתת רחם מסיבות שפירות?

כריתת רחם שלמה, דהיינו כריתת גוף הרחם וצוואר הרחם  הינו הניתוח השכיח ביותר.

כריתה תת שלמה של הרחם, קרי, כריתה של גוף הרחם והשארת הצוואר במקומו, פחות מקובלת כיום.מה הן הדרכים השונות לכריתת רחם?

כריתת רחם בטנית - ע"י פתיחת בטן- הגישה השכיחה והמקובלת לכריתת רחם. ניתן לבצעה תחת הרדמה כללית או אזורית.  החתך בבטן, רוחבי או אורכי, נקבע ע"י המנתח על פי ניתוחים קודמים, גודל הרחם, וסיבת הניתוח. גישה זו מחייבת אשפוז של מספר ימים (3-5 בממוצע) ומלווה במשך החלמה ארוך יחסית (4-6 שב'). נראה שכריתת רחם בטנית קשורה בשיעורי תחלואה גבוהים יותר והתאוששות ממושכת יחסית.  בהתאם, כריתת רחם בטנית מומלצת, בעיקר במקרים בהם לא ניתן לבצע כריתת רחם לדנית או לפרוסקופית.

כריתת רחם לדנית (וגינאלית) - כריתת רחם בגישה לדנית חוסכת את הצורך בפתיחת הבטן ועל כן קשורה בשיעור תחלואה בטר ניתוחית נמוך יחסית והתאוששות מהירה של המנותחת.  ניתן לבצעה בהרדמה כללית או אזורית. אם יש צורך, מקובל לתקן במהלך הניתוח גם את קירות הנרתיק, למשל במצב של צניחת שלפוחית השתן. דרך זו עדיפה בעיקר במקרה שהרחם בולט מפתח הנרתיק, כאשר הרחם אינו גדול מאד וכאשר אין חשד להידבקויות תוך בטניות.

כריתת רחם לפרוסקופית-  כריתת רחם לפרוסקופית היא השיטה החדשה מהשלוש. ניתוח זה בוצע לראשונה ב- 1987 בעולם וב- 1991 בארץ. כריתת הרחם מבוצעת לאחר החדרת מכשירים דקים דרך מספר פתחים בבטן וע"י החדרת מצלמה אנדוסקופית, המאפשרת לצוות לראות את המתרחש בבטן על גבי מסך המרקע. לאחר ניתוק הרחם מהרצועות המחזיקות אותו ומאספקת הדם, ניתן להוציאו דרך הנרתיק ללא צורך בהרחבת הנרתיק.

ההחלמה מכריתת רחם לפרוסקופית מהירה באופן משמעותי מההחלמה מפתיחת בטן ומעט מהירה יותר מזו שלאחר כריתת רחם נרתיקית.

ניתן לבצע ניתוח לפרוסקופי בנשים, אשר אינן מתאימות לניתוח לדני, עקב חשד להידבקויות תוך בטניות, חשד לאנדומטריוזיס, צורך בכריתת שחלות ועוד וע"י כך להימנע מפתיחת בטן. ניתוח זה דורש מיומנות רבה יותר, ומכשור מתקדם וכרוך בפוטנציאל סיבוכים גבוה יותר.
מה הם היתרונות של כריתת רחם? במה ארגיש טוב יותר?

מרבית כריתות הרחם אינן מבוצעות לשם הצלת חיים, אלא רק על מנת לשפר איכות חיים. באם את סובלת מתחושת גוש גדול בבטן, לחץ ואי נוחות מתמדת תחושת בטן תפוחה, למרות ניסיונותייך לרדת במשקל. כמו-כן מדימום מוגבר הנמשך מעבר ל- 7 ימים עם צורך בהחלפת פדים כל שעה, תחושת עייפות וחולשה על רקע אנמיה, את זקוקה לטיפול.

נשים עם תלונות רבות, חוות תחושה של הקלה ושיפור ניכר באיכות חייהן לאחר ביצוע כריתת רחם, כך גם לגבי חיי המין. באם אין כריתת שחלות במהלך הניתוח, אין כריתת הרחם פוגעת בהפרשה ההורמונאלית של השחלות ולכן אין הופעת תסמינים של גיל המעבר. ניתוח זה עשוי לשפר גם תלונות הקשורות להפרעות במתן שתן, ביציאות, בכאבי גב ובאי נוחות בעת קיום יחסים.מה כדאי וצריך לשאול את רופאי, לאחר קבלת המלצה לכריתת רחם?

יש להבין מה הן הסיבות שבעטין הומלץ לך לעבור כריתת רחם. הדרך הטובה ביותר היא ע"י הצגת שאלות לרופאך. את יודעת ממה את סובלת ומדוע פנית לרופא, עלייך לדעת מה הסיבה לתלונותייך. לכן יש להתעכב על האבחנה . באם את סובלת מדימום מוגבר, יש לדעת מה הסיבה לדימום המוגבר והאם ישנן דרכים שונות לטפל בבעיה זו. לאחר הבהרת האבחנה והקשר  לתלונותייך, יש לדעת מה תוצאות אי עשיית דבר. מה מהלך הבעיה של הדברים והאם הם עלולים להחמיר?

עלייך לשאול מה הן האופציות הניתוחיות והלא ניתוחיות לטפל בבעייתך?

ישנן אלטרנטיבות טובות יותר או פחות לכל בעיה, יש לשקול כל אחת מהן. יש לדעת מה הניסיון האישי ומה המלצת רופאך לגבי כל אחת מהאלטרנטיבות ומדוע הוא ממליץ על דרך זו או אחרת.

האלטרנטיבות רבות וכוללות טיפול הורמונלי, המתאים לנשים לקראת גיל המעבר, ניתוח להוצאת השרירן בלבד בגישה היסטרוסקופית, בגישה לפרוסקופית או בפתיחת בטן. יש לשקול ביצוע  אבלציה של רירית הרחם לטיפול בדימום המוגבר,  המבוצעת בגישה היסטרוסקופית ויש לשקול גם דרכי טיפול לא ניתוחיות כגון צנתור עורקי הרחם או שימוש בעל קול ממוקד.

יש לזכור כי, במספר לא מבוטל של המקרים ניתן להימנע מכריתת רחם, ולעיתים כאשר אין מנוס מכריתת הרחם להימנע מפתיחת הבטן.האם מומלץ לקבל דעה נוספת לפני החלטה על ניתוח?

קיימות היום דרכים שונות למניעת כריתת רחם. קיימות כיום אלטרנטיבות שלא היו קיימות בעבר ולכן יש להתייעץ עם רופאך בקשר לדעה נוספת. התייעצות נוספת הינה חלק אינטגראלי בזכויות החולה והתייעצות נוספת במקרים רבים, גם אם הטיפול המוצע יהיה אותו טיפול, תחושי בטחון לקראת הניתוח.

את זו שאמורה לעבור את הניתוח ולכן עלייך לקבל את מירב המידע לפני קבלת החלטה.

 

למחלקה הגינקולוגית ואישפוז יום 

Send to a friend חזרה לראש הדף גירסה להדפסה
 
 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות,2014
Developed By Consist Created By Caisus